„Ile dać na wesele?” – kompletny poradnik prezentów weselnych

„Ile dać na wesele?” – kompletny poradnik prezentów weselnych

Wiele osób, otrzymując zaproszenie od pary młodej na ślub i wesele, zastanawia się „co zrobić z prezentem?”, „co podarować młodej parze?”. Pomysłów zawsze jest wiele, od kart podarunkowych, przez klasyczny sprzęt AGD, po wycieczki i gotówkę.  Jednak zgodnie z najnowszymi trendami, narzeczeni bardzo często umieszczają już w zaproszeniu informację o tym, z jakich podarunków będą się cieszyć najbardziej. Jeśli sami stoicie przed dylematem, na jaki prezent się ostatecznie zdecydować i jak nie popełnić gafy, przeczytajcie nasz poradnik.

Pieniądze czy prezenty?

Wybór tak naprawdę zależy od pary młodej. Niektórzy wolą uzbierać gotówkę, na przykład na wspólne mieszkanie, czy podróż dookoła świata. Inni postawią na prezenty, ze względu na urządzanie własnego gniazdka, czy bardzo tradycyjne podejście do sprawy. Nowożeńcy coraz częściej umieszczają informację o prezentach w zaproszeniach w formie wierszyka, rebusu, czy grafiki, pomysłów na to jest wiele. Rozwiązanie takie ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi mówią, że dzięki temu gość nie ma problemu z doborem podarunku, a para młoda otrzyma to, czego potrzebuje. Ci drudzy natomiast mówią, że jest to „zmuszanie” gości do przynoszenia prezentów. Prawdą jest, że w polskiej tradycji utarło się, że para młoda otrzymuje prezent od gości z okazji ślubu i z okazji wesela. W przypadku ceremonii zaślubin bardzo często są to kwiaty, książki, wino, a także, bijące ostatnio szczyty popularności, akcje charytatywne mające na celu wsparcie potrzebujących, na przykład dzieci lub zwierząt w schroniskach. O ile jeszcze kilkanaście lat temu goście weselni najczęściej przynosili prezenty w postaci sprzętu AGD, obecnie najbardziej pożądanym prezentem jest gotówka.

Ile dać na wesele?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań odnośnie weselnego prezentu w kopercie jest „ile dać na wesele?” „ile dać jako świadek, chrzestny, świadkowa, a ile jako kuzynka?” Wiele osób zadaje sobie to pytanie, a odpowiedź jest bardzo prosta – tyle, ile uważamy za słuszne. Niektórzy uważają, że są jakieś widełki, które przysługują rodzicom, rodzeństwu, czy innym najbliższym osobom. Jesteśmy przeciwni takiej postawie. Każdy powinien przekazać taki prezent, na jaki może sobie w danym momencie pozwolić, jaki jego zdaniem będzie odpowiedni. To, ile damy w kopercie jako świadkowa, nie ma odzwierciedlenia ani w stopniu zażyłości relacji, ani pełnionej funkcji. 

Utarło się również mówić, że idąc na wesele prezent w kopercie nie powinien być mniejszy niż tzw. „cena za talerzyk”. Oznaczałoby to, że gość zwraca parze młodej koszt, jaki ponieśli oni w związku z zaproszeniem go na wesele. W przypadku pary kwota taka powinna być podwojona itd. Z tym, że para młoda nie organizuje wesela po to, aby się jej ono zwróciło. Ślub i przyjęcie organizuje się, aby świętować nowy etap w życiu z najbliższymi. Tym samym, niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicem, świadkiem, czy chrzestnym – przekażmy w kopercie taką kwotę, jaką sami uważamy za słuszną.

Weselne faux-pas

Nie da się ukryć, że wybierając prezent dla pary młodej, najlepiej jest kierować się informacją z zaproszenia. Jeśli będziemy chcieli być oryginalni i samemu wymyśleć prezent, może okazać się on zupełnie nietrafiony. Dwa żelazka? Trzy komplety srebrnych sztućców? Te podarunki z pewnością są fajne, ale jeśli nowożeńcy otrzymają je w odpowiedniej, najczęściej pojedynczej, ilości. Co natomiast mają zrobić w dwoma odkurzaczami? Zapewne jeden sprzedadzą lub przekażą dalej i z pamiątki ślubnej nic nie pozostanie. Jeśli para młoda ujęła w zaproszeniu informację o mile widzianych podarunkach, warto się trzymać tej listy. Będziemy mieć wtedy pewność, że przyczyniliśmy się do spełnienia marzeń młodych. 

W przypadku, gdy para młoda poprosiła o prezent w postaci gotówki, z pewnością powinniśmy unikać kilku wpadek. Niektórym mogą one wydać się śmieszne, ale niestety wciąż na polskich weselach pojawiają się takie, dość żenujące, sytuacje, do których zaliczamy wręczenie parze młodej koperty wypełnionej nieprawdziwymi banknotami, pociętymi gazetami lub nawet koperty zupełnie pustej. Oczywistym jest, że dany gość może być w trudnej sytuacji finansowej, a prezent może wydawać się sporym wydatkiem, jednak w takiej sytuacji lepiej jest ofiarować taki podarek, na jaki nas stać, niż wręczać coś, co ten prezent ma udawać.

Ile Polacy wkładają do weselnej koperty?

Branża ślubna niejednokrotnie przeprowadzała sondaże, aby sprawdzić, jakie kwoty Polacy dają w prezencie ślubnym. Z badań przeprowadzonych przez jeden z portali internetowych wynika, że standardowa kwota dla gościa to między 150 a 200 zł od osoby, czyli 300-400 zł od pary. Świadkowie i najbliższa rodzina powinna natomiast obdarować młodych kwotą nie mniejszą niż 1000 – 1500 zł. W wynikach badań pojawiła się również odpowiedź mówiąca, że jeśli gość nie ma chociaż 100 zł na prezent, to nie powinien pojawiać się na weselu. Patrząc na tę odpowiedź warto się jednak zastanowić, czy to naprawdę o to w tym wszystkim chodzi?

Zamknij
Add to cart