Ile kupić alkoholu na wesele

Ile kupić alkoholu na wesele?

Wybór trunków na wesele, podobnie jak menu i atrakcji, powinien zależeć od gustu naszych gości. O ile wódka to weselna klasyka, bez której większość weselników nie wyobraża sobie przyjęcia, coraz częściej spotykamy się również z serwowaniem innych mocnych trunków, wina, piwa, czy nawet szampana. Jak przeliczyć potrzebny alkohol, aby z jednej strony go nie zabrakło, a z drugiej nie zrobić zapasów na kolejny rok? Ile kupić wódki na wesele, a ile piwa, wina i szampana?

Przelicznik alkoholu – kalkulator

W naszym przypadku, szampana użyliśmy tylko do przywitania gości weselnych. Jego ilość potrzebną do zakupu liczy się w następujący sposób:

Ile kupić wódki na wesele?

Wyliczając odpowiednią ilość butelek wódki musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

– ile osób dorosłych będzie na weselu?

– czy na weselu będą inne trunki poza wódką?

– czy będziemy rozdawać butelki jako nagrody w konkursach?

– czy organizujemy poprawiny?

W przypadku wesela bez poprawin powinniśmy mieć po 1 butelce 0,5l na osobę dorosłą. Jeśli poza wódką zapewniamy również inne trunki (piwo, wino, whisky) i wiemy, że będą one popularne wśród gości, możemy zakupić po 0,7l wódki na parę.

Natomiast, gdy zapraszamy gości na wesele z poprawinami, zapewnijmy 0,7 – 1l wódki na osobę, niezależnie, czy będą dostępne również inne napoje.

Jeżeli przewidujemy nagrody w zabawach w postaci weselnej wódki, powiększamy ilość o 10%.

Ile kupić wina na wesele?

Ten trunek zazwyczaj podawany jest tylko na początku przyjęcia, na pierwszy toast.

Jedna butelka wina musującego 0,7l to 7 kieliszków. Rachunek jest bardzo prosty – jedna butelka wystarczy nam na 7 osób.

Wino serwowane na pierwszy toast w większości przypadków zapewniane jest przez salę weselną. Upewnijmy się jednak wcześniej co to jest za rodzaj wina i czy jesteśmy pewni, że chcemy, aby zostało ono podane naszym gościom.

Wino białe i czerwone – powinniśmy mieć w zanadrzu kilka rodzajów wina: półwytrawne, półsłodkiebiałe i czerwone. Wino półsłodkie jest co prawda coraz mniej popularne, ale wśród naszych gości mogą być tacy, którzy je lubią. Jeżeli natomiast na weselu będzie znawca win, zapewnijmy mu wino wytrawne.

Jedna butelka wina 0,7l to 5 kieliszków. Kupmy 1 butelkę wina na 4 osoby.

Ile kupić piwa na wesele?

Co niektórych może zadziwić, piwo również jest popularne na weselach. W szczególności, gdy organizujemy wesele w gorących, letnich miesiącach. Warto zadbać o to, aby goście mieli wybór. Nie stawiajmy na jeden rodzaj piwa, niech będzie dostępnych kilka odmian. Ilość – 30% liczby dorosłych gości.

Piwo świetnie sprawdzi się również na poprawinach. Zapewnijmy min. po pół butelki na osobę dorosłą.

Ile kupić szampana na wesele?

Przelicznik szampana jest taki sam, jak w przypadku wina musującego. Z jednej butelki 0,7l uzyskamy 7 kieliszków.

Ile kupić napojów bezalkoholowych na wesele?

Nie zapominajmy o naszych gościach, którzy nie chcą lub nie mogą spożywać alkoholu! Dla nich możemy przygotować piwo i wino bezalkoholowe. Ilość osób niepijących alkoholu zazwyczaj znamy jeszcze przed weselem, więc znacznie łatwiej jest nam policzyć potrzebną ilość.

Butelka wina lub 3-4 butelki piwa na osobę powinny nam spokojnie wystarczyć.

Barman na weselu

Bardzo modnym rozwiązaniem jest zapewnienie na weselu barmana, który naszym gościom przygotuje kolorowe koktajle. W tym przypadku mamy ułatwioną kwestię ilości alkoholu, ponieważ każdy profesjonalny barman znając menu koktajli i liczbę gości, będzie w stanie nam powiedzieć, ile alkoholu i dodatków powinniśmy kupić.

Nie zapominajmy jednak, że posiadanie barmana na weselu nie zwalnia nas z kupowania alkoholu na stoły gości!

Alkohol na weselu – dostępne rozwiązania

W zapewnianiu alkoholu na przyjęcie weselne mamy do dyspozycji 3 podstawowe rozwiązania:

– para młoda kupuje alkohol – wiąże się to z koniecznością przewiezienia butelek i zabrania nadprogramowych po weselu. Niektóre hurtownie pozwalają na zwrócenie nie otwartych kartonów. Jednak jeśli nie trafimy na taką, musimy się liczyć z koniecznością przechowywania i późniejszego wykorzystania tego, co nam zostało. Dodatkowo, w przypadku większości sal weselnych, pojawia nam się opłata korkowa (za osobę lub za butelkę).

– alkohol zapewnia sala weselna, rozliczenie za każdą otwartą butelkę – korzystne pod tym względem, że para młoda nie musi martwić się o przywiezienie alkoholu i pozostały nadmiar. Odchodzi jeszcze jeden problem – alkoholu nie zabraknie. Sala weselna udostępni tyle butelek, ile będzie trzeba.

– open bar – w najnowszych ofertach sal weselnych możemy znaleźć właśnie takie rozwiązanie. To znaczy, że wybieramy pakiet alkoholi, który jest dostępny bez limitu dla wszystkich dorosłych gości przez określony czas, np. 8 godzin.

Najkorzystniej jest wziąć pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania i zrobić dokładną kalkulację – co najbardziej będzie się nam opłacać. Wielu osobom wciąż wydaje się, że najlepiej jest samemu kupować alkohol w hurtowni. Jeśli jednak doliczymy do tego czas, paliwo i stres (zabraknie? Nie zabraknie?)  może się okazać, że dobrym rozwiązaniem będzie zapewnienie alkoholu za pośrednictwem sali weselnej.

Goście weselni są najważniejsi

Nie zapominajmy, że na weselu to nasi goście są najważniejsi. Dlatego też, gdy zastanawiamy się nad wyborem alkoholi, weźmy pod uwagę ich gust i termin przyjęcia. Zimą bardziej popularna będzie wódka i czerwone wino. Jednak latem, ze względu na wysoką temperaturę, nasi goście mogą postawić na schłodzone białe wino lub zimne piwo. Wykorzystajmy całą wiedzę, jaką posiadamy o naszych gościach, również tę z poprzednich wspólnych wesel. Gdy wszystko przeanalizujemy będzie nam znacznie łatwiej podjąć ostateczne decyzje.

Zamknij
Add to cart