Jak wypisać zaproszenia na ślub – oto 5 praktycznych porad!

Jak wypisać zaproszenia na ślub – oto 5 praktycznych porad!

W tym artykule dowiecie się: jak wypisać zaproszenia ślubne zarówno z osobą towarzyszącą jaki i z dziećmi, a także podpowiemy Wam kto pierwszy powinien zostać wypisany oraz jak odmieniać nazwiska gości. Życzymy miłej lektury!

Zapraszanie gości na ślub i wesele, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwą sztuką. Para młoda, gdy tylko wybierze wymarzony rodzaj papeterii ślubnej, staje przed dość dużym wyzwaniem – jak poprawnie wypisać zaproszenia ślubne? Rodzice, dzieci, osoby towarzyszące czy odmiana nazwisk to kwestie, które zawsze wzbudzają największe wątpliwości. Jednak po przeczytaniu poniższych informacji, wypisywanie zaproszeń stanie się dla Was czystą przyjemnością!

Odmiana imion i nazwisk w zaproszeniu ślubnym

Wypisując zaproszenia ślubne musimy pamiętać, że zawsze posługujemy się pełnymi imionami i nazwiskami (wyjątkiem mogą być dzieci, o których wspominamy poniżej). Nie stosujemy ani zdrobnień, ani inicjałów.

I teraz, o ile zapraszamy Panią Annę Nowak, wypisanie papeterii nie powinno przysporzyć nam problemu. Jednak jeśli mamy do czynienia z: Pani Anna Nowak – Dąb i jej mężem: Pan Jan Dąb, włos nam się na głowie jeży. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Spieszymy zatem na ratunek!

1. Nazwiska odmienne – tutaj nie powinniśmy mieć większych problemów. Musimy tylko pamiętać o parach małżeńskich i o tym, aby ich nazwisko było odmienione w liczbie mnogiej. Dla Państwa: Anna Kowalska i Jan Kowalski poprawną formą będzie:

Sz. P. Annę i Jana Kowalskich

2. Nazwiska nieodmienne – jeśli mamy pewność, że dane nazwisko jest nieodmienne, oczywiście pozostawiamy je w oryginalnej formie. Takimi nazwiskami będą na przykład te zagraniczne (Pan Pierre Hugo):

Sz. P. Annę Nowak i Pierre’a Hugo

Jeżeli natomiast mamy wątpliwość, czy dane nazwisko powinno być odmienione albo jaka jest jego poprawna forma – również pozostawmy je w oryginalnej formie. Pamiętajmy jednak, że praktycznie wszystkie polskie nazwiska są odmienne!

3. Nazwiska podwójne – najbardziej oficjalnym i bezpiecznym sposobem jest użycie w zaproszeniu wszystkich nazwisk. Zatem jeśli mamy do czynienia z Panią Anną Nowak – Kowalską i jej mężem Panem Janem Kowalskim, wypisane zaproszenie powinno wyglądać tak:

Sz. P. Annę Nowak – Kowalską i Jana Kowalskiego

Przy wypisywaniu zaproszeń na ślub musimy pamiętać o kolejnej bardzo ważnej kwestii – o kolejności. Zawsze, ale to zawsze, w zaproszeniu jako pierwsza powinna pojawić się kobieta!

Jak wypisać zaproszenie ślubne z osobą towarzyszącą?

Nie bójmy się używać sformułowania ‘osoba towarzysząca’ zamiast imienia i nazwiska. Czasami nie mamy możliwości zdobycia takich informacji, a czasami zapraszana osoba sama nie podjęła jeszcze decyzji o tym, z kim przybędzie na nasze wesele. Jednocześnie, nie możemy pozbawić jej możliwości przyjścia w parze, dlatego zawsze najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wypisanie zaproszenia:

Sz. P.  Jana Nowaka wraz z Osobą Towarzyszącą

Pamiętajmy, aby sformułowanie ‘Osoba Towarzysząca’ było pisane wielkimi literami. Jest to zastąpienie imienia i nazwiska, zatem przez szacunek dla tej osoby powinniśmy posłużyć się zapisem wielkimi literami.

Uwaga! Nigdy nie używamy skrótów takich, jak: ‘os. towarzysząca’ i ‘os. tow.’!

Jak wypisać zaproszenie ślubne z dziećmi?

Jeżeli chcemy, aby na naszym weselu pojawili się goście razem ze swoimi pociechami, najbardziej elegancką formą będzie umieszczenie tej informacji na zaproszeniu. Rozwiązania mamy dwa:

1. Po wypisaniu imion i nazwisk rodziców dodajemy ‘z Dziećmi’. Ta forma sprawdzi się szczególnie, gdy w rodzinie jest więcej niż dwoje dzieci. Możemy jej użyć również, gdy nie znamy imion pociech naszych gości.

Sz. P. Annę i Jana Kowalskich z Dziećmi

2. Wypisujemy po rodzicach imiona dzieci. Tej formy używajmy raczej w przypadku jednego lub dwojga pociech.

Sz. P. Annę, Jana i Adama Kowalskich

Sz. P. Annę i Jana Kowalskich wraz z Adamem

Gdy wypisujemy na zaproszeniach imiona dzieci, możemy pozwolić sobie na użycie zdrobnień, aby dwumiesięcznej Zuzi nie nazywać Zuzanną.

Uwaga! Obowiązkowo, osoby powyżej 18 roku życia, nawet jeśli są dziećmi Państwa Kowalskich, powinny dostać osobne zaproszenie z osobą towarzyszącą!

A co jeśli mamy do czynienia i z osobą towarzyszącą i z dziećmi? Najbezpieczniejsze będzie użycie sformułowania:

Sz. P. Annę Nowak wraz z Osobą Towarzyszącą i Dziećmi

Zaproszenia ślubne dla rodziców

Bardzo często para młoda zaprasza na ślub i wesele ‘wraz z Rodzicami’ (pamiętajmy, że ‘Rodzice’ muszą być wpisani wielką literą!). Dlatego też nie mogą oni obdarować rodziców takim samym zaproszeniem ślubnym, jak innych gości.

Polecamy, aby dla rodziców napisać wyjątkową, spersonalizowaną treść zaproszenia. Możemy wtedy użyć zarówno imion i nazwisk, jak i bardziej osobistego sformułowania ‘Kochani Rodzice’.

Najważniejszym jest jednak to, aby zaproszenie dla rodziców odzwierciedlało Wasze emocje i uczucia, jakimi ich darzycie.

Dla rodziców, zaproszenie na ślub od ich pociech, to pamiątka na całe życie. Możecie być pewni, że jeszcze długo po Waszym ślubie będą do niego wracać i czytać ze wzruszeniem.

W jaki sposób wypisać zaproszenie na ślub?

Mamy do wyboru dwa sposoby wypisywania zaproszeń: odręczny i drukowany.

Zaproszenia wypisane odręcznie są bardziej osobiste. Jednakże, jednocześnie są niezwykle pracochłonne. Zaadresowanie kopert zajmujebardzo dużo czasu, a ile dodatkowo zajęłoby wypisanie 120 zaproszeń? Dodatkowo, musimy pamiętać, że nasze zaproszenia muszą być schludne i czytelne. Jeśli mamy świadomość, że czasami sami mamy problem z odczytaniem tego, co napisaliśmy, lepiej jest zdecydować się na zaproszenia drukowane.

Zaproszenia drukowane w całości, włącznie z imionami i nazwiskami gości, są bardzo eleganckie. Pozwalają również na zachowanie ciągłości stylu zaproszenia.

Pamiętajcie, nieważne, czy w Waszych zaproszeniach znajdzie się personalizacja odręczna czy drukowana, zawsze zamówcie kilka zapasowych zaproszeń!

Mamy nadzieję, że teraz wypisywanie zaproszeń ślubnych już Was nie przeraża, a wręcz przeciwnie – nie możecie się tego doczekać.

A zatem – do dzieła!

Zamknij
Add to cart