Jak zrobić zaproszenia ślubne - krok po kroku - DIY

Jak zrobić zaproszenia ślubne – krok po kroku – DIY

W tym artykule dowiecie się, jak własnoręcznie zrobić samemu zaproszenia ślubne – poradnik DIY. Hasło DIY, czyli ‘do it yourself’ [zrób to sam] w ostatnich czasach niezwykle zyskało na popularności. Zewsząd jesteśmy zachęcani, aby samemu wykonywać dekoracje do domu, zabawki dla dzieci, czy nawet remonty domów i ogrodów. Nie inaczej jest również w przypadku branży ślubnej. Pary Młode, szczególnie te obdarzone smykałką artystyczną, coraz częściej decydują się na własnoręczne wykonanie dekoracji oraz papeterii ślubnej, w tym również zaproszeń na ślub.

Kiedy podejmujemy decyzję o zrobieniu zaproszeń ślubnych?

Pary Młode najczęściej podejmują decyzję o własnoręcznym robieniu zaproszeń, gdy to, co jest dostępne na rynku, nie przypada im do gustu. Po przeszukaniu wielu stron internetowych po prostu nie mogą trafić na taki wzór, który skradł by ich serca. Zadają sobie wtedy pytanie: jak samemu zrobić zaproszenia ślubne?


Jeśli taki powód Wami kieruje, pamiętajcie, że obecnie drukarnie zaproszeń ślubnych potrafią być bardzo elastyczne i za niewielką dopłatą (lub czasem bez) mogą zmienić kolor, rodzaj papieru, czy wielkość zaproszenia, aby dopasować je do oczekiwań swoich klientów.

Para Młoda to mogą być artyści z krwi i kości, którzy po prostu będą odczuwać ogromną przyjemność z tworzenia papeterii ślubnej. Nigdy nie brali pod uwagę kupowania zaproszeń, tylko właśnie ich własnoręczne wykonanie.

Jeśli wahacie się, czy zaproszenia na ślub zrobić samodzielnie, czy zlecić ich realizację profesjonalistom, odpowiedzcie sobie na poniższe pytania, a pomoże to Wam podjąć ostateczną decyzję:

 • Czy mamy wystarczająco dużo czasu?
 • Ile zaproszeń dla naszych gości musimy wykonać?
 • Jak bardzo skomplikowane zaproszenia nam się marzą?
 • Czy mamy odpowiednio dużo cierpliwości i dobrą rękę do prac manualnych?

Jak prawidłowo zrobić zaproszenia ślubne – krok po kroku

 1. Projekt – to najważniejszy element, bez którego się nie obejdziemy. Taki projekt możemy stworzyć samodzielnie za pomocą standardowych programów komputerowych lub wykorzystać specjalne strony internetowe, oferujące grafiki i możliwość ich modyfikowania (często płatne, szczególnie najciekawsze wzory).
  Jeśli zaproszeń w ogóle nie chcemy drukować, a od początku do końca zrobić samemu, tzn. rysować, malować i przyklejać dekoracje, również powinniśmy zacząć od zrobienia projektu – prototypu, na którym będziemy się wzorować przy robieniu kolejnych egzemplarzy.
 2. Materiały – następnym krokiem będzie zaopatrzenie się w niezbędne materiały, które posłużą nam do wykonania zaproszeń. Musimy wybrać nie tylko odpowiedni papier i dodatki, np. sznurki, wstążki, koraliki czy drewniane ozdoby, ale wszelkie materiały biurowe, które pomogą nam w realizacji planu. Pamiętajmy, aby mieć pod ręką:
 • ostre nożyczki, nożyk i gilotynę
 • odpowiedni, mocny klej (do przyklejania ozdób najlepiej klej na gorąco)
 • szablony do wycinania i przyklejania (dzięki nim nasze zaproszenia ślubne będą równe)

3. Dobór kopert – wbrew pozorom wcale nie jest to takie proste. Nasze zaproszenie może ostatecznie być w rozmiarze, jakiego nie przewidują dostępne, gotowe koperty. Zawsze lepiej jest, gdy koperta jest nawet znacznie większa od zaproszenia, niż gdy jest ono w niej ‘upchnięte’. Musimy również wziąć pod uwagę grubość zaproszenia, dodatkowe wkładki i odstające dekoracje. Te wszystkie elementy będą miały wpływ na ostateczny rozmiar oraz kształt koperty.

Jeśli Wasze zaproszenie jest w formacie niestandardowym, a Wy dysponujecie jeszcze czasem, koperty również możecie wykonać własnoręcznie. Będziecie mieć wtedy pewność, że papier i kolor kopert będzie pasował do zaproszeń.
Raczej zrezygnujcie z zakupu klasycznych, białych, listowych kopert. Nie są one zbyt eleganckie.

Uwaga! Zaproszenia do koperty wkładamy przednią stroną, tak jak na nie patrzymy. Adresat, po wyjęciu zaproszenia z koperty, powinien widzieć jego front.

4. Produkcja – tworząc samemu zaproszenia ślubne pamiętajmy, że cały proces jest bardzo pracochłonny. Musimy być uzbrojeni nie tylko w czas, ale i duże pokłady cierpliwości. Zaproszenia na ślub to zazwyczaj kwestia przygotowania ponad 100, czasami nawet 200 sztuk papeterii. O ile drukowane zaproszenia powinniśmy zamawiać na 6 miesięcy przed ślubem, domową produkcję należy rozpocząć nawet 10 miesięcy wcześniej.

Uwaga! Robiąc zaproszenia pamiętajmy, aby wykonać kilka sztuk więcej (ok. 10%). Zapasowe zaproszenia ślubne zawsze się przydają, na wypadek pomyłki w wypisywaniu czy chęci zaproszenia dodatkowych gości.

Dlaczego warto samemu zrobić zaproszenia na ślub?

Własnoręcznie wykonane zaproszenia na ślub są elementem z pewnością bardzo osobistym. Robimy je sami, poświęcamy czas, wkładamy w to serce. Taki gest nasi goście weselni z pewnością docenią. Z drugiej strony własnoręczne zrobienie zaproszeń z pewnością daje Parze Młodej sporo satysfakcji. Mają oni również pewność, że ich zaproszenia są jedyne w swoim rodzaju i nikt inny nie będzie miał takiej samej papeterii.
Jeśli wśród najbliższych mamy osobę wyjątkowo uzdolnioną manualnie i chcemy ten talent pokazać naszym gościom, możemy ją poprosić o pomoc w wykonaniu zaproszeń. Taka osoba z pewnością poczuje się wyróżniona.

Dlaczego warto zaufać profesjonalistom i zamówić gotowe zaproszenia ślubne?

Jeśli zdecydujemy się na zamówienie zaproszeń, będziemy mieć pewność, że są one odpowiednio wykonane, schludne oraz estetyczne. Drukarnie dysponują sprzętem i materiałami, o których nam się nawet nie śniło. Nie każdy rodzaj papieru będzie dostępny w sklepie. Nie każdy rodzaj papieru zaakceptuje nasza domowa drukarka. Jeśli zależy nam na niestandardowych i skomplikowanych zaproszeniach, powierzmy ich realizację profesjonalistom. Zaoszczędzi nam to, przede wszystkim, zbędnych nerwów.

Mogłoby się wydawać, że wykonanie zaproszeń w domu będzie tańsze niż zamówienie ich w profesjonalnej firmie. Musimy tylko pamiętać, że robiąc papeterię samodzielnie, oprócz pieniędzy, poświęcamy również czas, który możemy spożytkować w inny sposób. Oferta firm przygotowujących zaproszenia ślubne jest tak bogata i różnorodna, że każdy znajdzie w niej coś na swoją kieszeń. Zaproszenia dostępne są w cenie już od 1 zł do 20 zł za sztukę, więc przedział cenowy jest bardzo szeroki.

Zamknij
Add to cart