Zaproszenia ślubne – kiedy i w jaki sposób zaprosić gości na wesele?

Kiedy rozdawać zaproszenia ślubne?

Para młoda, gdy tylko upora się z wyborem i wypisaniem zaproszeń ślubnych, staje przed kolejnym dylematem. Zaproszenia ślubne – kiedy rozdawać? Kiedy wysłać zaproszenia, a także kiedy wręczać i na ile wcześniej? Kto powinien otrzymać zaproszenie na ślub jako pierwszy? Czy wypada wysłać zaproszenia pocztą? Jak zapraszać, aby docenić gości weselnych? Masa pytań. Na wszystkie udzielamy odpowiedzi poniżej – sprawdźcie!

Rozdawanie zaproszeń – kiedy to zrobić?

Rozdawanie zaproszeń ślubnych powinniśmy rozpocząć nawet już 6 – 7 miesięcy przed planowaną datą ślubu, a zakończyć najpóźniej 3 miesiące przed tym dniem. Dlaczego bierzemy pod uwagę aż tak dużą rozpiętość czasu?

Po pierwsze – osobiste rozdawanie zaproszeń na ślub zajmuje bardzo dużo czasu.

Po drugie – goście muszą zaplanować sobie z wyprzedzeniem przybycie na nasz ślub (dojazd, urlop, opieka nad dzieckiem).

Po trzecie – R.S.V.P., czyli potwierdzenie obecności. Najczęściej prosimy gości o potwierdzenie ich obecności na miesiąc przed weselem. Dajmy im zatem czas na zastanowienie.

Co może Wam pozwolić na późniejsze rozdawanie zaproszeń? Save the date!

W Polsce formuła save the date zyskuje coraz bardziej na popularności. A jest to nic innego, jak poproszenie gości weselnych o zarezerwowanie sobie terminu na Wasz ślub. Taką informację powinniście rozsyłać około 10 – 12 miesięcy przed datą wesela. O ile zapraszanie na ślub wymaga spotkania z gośćmi, save the date możemy bez obaw wysłać tradycyjną pocztą.

Dzięki takiemu zabiegowi Wasi goście wiedzą, że będą zaproszeni i na jaki dzień, więc mogą rozpocząć niezbędne przygotowania. Wy, natomiast macie pewność, że frekwencja na weselu będzie wysoka.

Jeśli posłużycie się save the date, rozdawanie zaproszeń możecie rozpocząć nawet na 3 – 4 miesiące przed ślubem.

Jak przyspieszyć rozdawanie zaproszeń?

Bardzo dobrym sposobem na przyspieszenie rozdania zaproszenia na ślub jest wykorzystanie wszelkich uroczystości, jakie mają miejsce przed Waszym ślubem. Święta Bożego Narodzenia, Sylwester, Święta Wielkanocne, a także urodziny, imieniny i rocznice. Wykorzystanie tych dni jest szczególnie istotne dla par młodych, których goście rozsiani są po całym kraju. Nie bójcie się tego. Wasza rodzina i przyjaciele nie powinni poczuć się urażeni za taką formę wręczenia zaproszenia, a wręcz przeciwnie. Możecie przysporzyć wieczorowi dodatkowych wzruszeń.

W jakiej kolejności należy rozdawać zaproszenia na ślub?

Nikt z pewnością nie będzie miał wątpliwości, że rozdawanie zaproszeń powinniśmy rozpocząć od najbliższej rodziny: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, a także świadków i przyjaciół. Jednak pamiętajmy, że ostateczna lista priorytetowych zaproszeń zależeć będzie od indywidualnej sytuacji rodzinnej narzeczonych. Jeżeli czujecie, że macie grupę osób dla Was najważniejszych, to właśnie od nich rozpocznijcie rozdawanie zaproszeń. Raczej unikajcie sytuacji, w której kolega z pracy otrzyma zaproszenie przed rodzicami czy rodzeństwem.

Jak zapraszać gości na wesele?

Osobiste wręczanie zaproszeń

Polska tradycja nakazuje, aby zaproszenia na ślub były wręczane osobiście przez parę młodą. Jest to najbardziej elegancki sposób, zawsze pozytywnie przez wszystkich odbierany. Wasi goście po prostu czują się w ten sposób docenieni. Dlatego też, jeśli tylko dysponujecie czasem i środkami, poświęćcie kilka dni, weekendów, tygodni, aby osobiście wręczyć zaproszenia.

Pomimo tego, że świat idzie do przodu i opracowywane są coraz nowocześniejsze metody komunikacji, pewne rzeczy powinny zostać niezmienne, w tym właśnie zapraszanie gości na wesele. Nie zapominajcie, że niektórzy, szczególnie starsi członkowie rodziny, mogą po prostu poczuć się urażeni, jeśli nie zostaną zaproszeni przez Was osobiście.

O czym musicie jeszcze pamiętać w związku z osobistym wręczaniem zaproszeń? O tym, że wiąże się to z koniecznością zjedzenia niezliczonej ilości obiadów i serników! Jeśli planujecie przedślubną dietę, weźcie to pod uwagę 🙂 


Wysyłanie zaproszeń pocztą

Tradycja zapraszania gości na wesele dopuszcza wysyłanie zaproszeń pocztą, ale tylko w określonych przypadkach. Przede wszystkim, jest to odległość zamieszkania. Jeżeli posiadacie rodzinę lub znajomych za granicą, w Hiszpanii, Londynie, czy Nowym Jorku, Waszych gości nie powinno zaboleć to, że zaproszenie zostanie do nich wysłane pocztą. W takim przypadku zawsze warto zaprosić gości telefonicznie i całość zatwierdzić przesłanym zaproszeniem w formie papierowej.

Zapraszanie gości nowoczesnymi środkami komunikacji?

Para młoda powinna unikać zapraszania gości drogą internetową. Mimo otaczającej nas nowoczesności, komunikacja internetowa jest, powiedzmy sobie szczerze, mało osobista. Dla niektórych może być wręcz lekceważąca, tzw. pójście po linii najmniejszego oporu. O ile Internet świetnie wspomaga codzienne kontakty, o tyle nie powinniśmy się nim posługiwać w tak ważnej sprawie, jak zapraszanie na ślub i wesele. Pomyślcie sami, jak byście się poczuli, gdybyście któregoś dnia na komunikatorze znaleźli informację: „Hej, 21 sierpnia biorę ślub, wpadniesz?”.

Zapraszanie gości na wesele to przyjemność!

Jak widzicie, zarówno czas, jak i forma wręczania zaproszeń, ma ogromny wpływ na samopoczucie Waszych gości i sposób, w jaki będziecie przez nich odebrani. Zarówno dla Was, jak i dla gości, powinna to być czysta przyjemność! Wydrukujcie zaproszenia, zaplanujcie wizyty (zapowiedzcie je wcześniej!) i przeprowadźcie to tak, aby nikt nie poczuł się urażony. Pamiętajcie, że takie spotkania to idealny czas na poznanie rodziny drugiej połówki, zacieśnienie więzi, czy po prostu porozmawianie z dawno niewidzianym członkiem rodziny.
Jeśli przytrafi się jakakolwiek sytuacja losowa, która Wam to uniemożliwi, poinformujcie o tym gości. Wystarczy jeden telefon z wyjaśnieniem sytuacji i obietnicą przekazania zaproszenia w najbliższym możliwym terminie, a Wasi goście poczują, że o nich pamiętacie, a ich obecność na Waszej uroczystości jest niezwykle ważna.

Pamiętajcie, tradycja i klasyka, połączone z prawdziwymi emocjami, zawsze się obronią!

Zamknij
Add to cart