Obrączki ślubne - jakie wybrać?

Obrączki ślubne – jakie wybrać i czym się kierować przy ich wyborze?

Obrączki ślubne – symbol małżeństwa, miłości i wierności. Towarzyszą one ślubom od wielu setek lat. Zadaniem obrączek jest przypominanie o złożonej przysiędze, zawartym związku małżeńskim, a także samym dniu ślubu. Co więcej, stanowią codzienny element każdej stylizacji, nadają szyku i elegancji. Jakie obrączki wybrać, aby przez wiele lat z powodzeniem pełniły one swoje funkcje?

Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Organizując wesele i wybierając obrączki ślubne warto pamiętać nie tylko o walorach estetycznych, ale przede wszystkim należy kierować się trwałością materiału, wygodą i praktyką. Nie bez znaczenia będzie odpowiednio dopasowana wielkość i rozmiar pierścionków. Nawet w najbardziej udanym małżeństwie nikt nie będzie chciał na co dzień nosić obrączek, które przeszkadzają w wykonywaniu codziennych obowiązków, czy tych zbyt dużych, które z łatwością można zgubić.

Po obrączki ślubne warto wybrać się do sprawdzonego, najlepiej poleconego nam jubilera, który dołoży wszelkich starań, aby nasze pierścionki były precyzyjnie wykonane z materiałów wysokiej jakości. Mile widziana będzie również pomoc i doradztwo, które nakierują narzeczonych na dobór najbardziej odpowiednich, a wręcz wymarzonych obrączek ślubnych. Warto pamiętać, że na realizację takiego zamówienia czeka się między 4 a 6 tygodni, a w szczycie sezonu ślubnego ten okres może być jeszcze dłuższy. Dlatego też, najbezpieczniej będzie udać się do jubilera na około 3 miesiące przed ślubem.

Obrączki ślubne – z czego mogą być wykonane?

Materiał, z jakiego są zrobione obrączki to to, co je różni między sobą w największym stopniu. Od tego będzie również zależała cena pierścionków, dlatego też tak ciężko jest jednoznacznie określić ile kosztują obrączki ślubne. Pary młode do wyboru mają: srebro, złoto, pallad, platynę i tytan.

Srebrne obrączki ślubne

Srebro jest bardzo popularnym materiałem do produkowania biżuterii, znacznie rzadziej jednak pary młode wybierają je przy tworzeniu obrączek ślubnych. Zaletą srebra z pewnością jest konkurencyjna cena, jednak metal ten nie zapewnia odpowiedniej trwałości i długowieczności użytkowania. Biżuteria ze srebra najczęściej wykonywana jest w próbie 925. W niektórych przypadkach, aby wydłużyć trwałość srebrnych obrączek, stosuje się rodowanie, czyli zabieg zabezpieczający przed zarysowaniami i utlenianiem.

Złote obrączki ślubne

Z pewnością można powiedzieć, że jest to najbardziej popularny materiał do produkowania obrączek ślubnych. Nic w tym dziwnego – jest elegancki, trwały i daje wiele możliwości. W sklepach jubilerskich znajdziemy złoto w różnych próbach, jednak tą najlepszą w przypadku obrączek jest próba 585. W przypadku prób o niższych składach (333, 375) musimy się liczyć z tym, że są one mniej odporne na uszkodzenia i mogą się nawet odkształcać. Warto pamiętać, że w przypadku złota mamy kilka kolorów do wyboru. Najbardziej popularne są obrączki ślubne z żółtego złota. Jednak dzięki odpowiednim mieszankom, możemy uzyskać również złoto białe, różowe i czerwone. Niektóre pary młode decydują się na łączenie kilku kolorów w swoich obrączkach, na przykład żółtego i białego złota. 

Platynowe obrączki ślubne

Materiał ten kolorystycznie podobny jest do srebra, jednak jest to najdroższy i najcenniejszy metal szlachetny wykorzystywany do tworzenia biżuterii, w tym również obrączek ślubnych. Pierścionki wykonane z platyny są trwałe i bardzo ładnie się prezentują, jednak wybierając je musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Najczęściej pojawiającymi się próbami jest 600 i 950. Warto pamiętać, że platynowe obrączki ślubne są cięższe od tych wykonanych ze złota. 

Pallad w obrączkach ślubnych

Pallad nie jest bardzo znanym materiałem do wykonywania obrączek ślubnych. Jest to metal o biało-szarej barwie, należący do grupy platynowców. Warto zauważyć, że pallad jest metalem antyalergicznym, więc w pewnością sprawdzi się u tych osób, które mają problemy z alergiami. Pallad wyglądem przypomina białe złoto, ale jest metalem od niego lżejszym, z czego wynika również bardziej przystępna cena obrączek. Najlepszym i bardziej trwałym wyborem będzie pallad w próbie 500.

Obrączki ślubne z tytanu

Największą zaletą tytanowych obrączek ślubnych, przez co zyskują one coraz bardziej na popularności, jest wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia, zarysowania oraz zadrapania. Tytan jest w kolorze ciemnoszarym, dzięki czemu bardzo ładnie komponuje się z innymi materiałami. Metal ten jest również dobrym wyborem dla alergików, ponieważ jest najmniej alergiczny ze wszystkich opisywanych materiałów. Co więcej, tytan jest dość tani, dlatego też stanowi ogromną konkurencję dla obrączek ślubnych ze złota. 

Obrączki ślubne – dodatki

Niewątpliwie popularne są różnego rodzaju dodatki do obrączek ślubnych, szczególnie wśród panien młodych. Na pierścionkach możemy znaleźć diamenciki, wzory, frezy, a także grawery. Wybierając obrączki z kamyczkami i wzorami warto pamiętać, że znacznie trudniej zmienia się ich rozmiar, a w niektórych przypadkach może to być w ogóle niemożliwe. Nieodłącznym elementem obrączek jest z pewnością grawer umieszczany na wewnętrznej stronie pierścionka. Może znaleźć się tam data ślubu, imiona lub inicjały pary młodej, a także ulubione hasło bądź cytat.

Wybór obrączek ślubnych, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwy i trzeba zwrócić uwagę na kilka różnych aspektów. Dlatego też warto wybrać się do sprawdzonego, zaufanego jubilera, który zrobi wszystko, aby obrączki ślubne spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających par młodych. 

Zamknij
Add to cart