save the date

Czym jest save the date? Poznajcie nowy trend ślubny!

Wiele par młodych, gdy rozpoczyna planowanie swojego ślubu i wesela zastanawia się, co zrobić, aby frekwencja wśród zaproszonych gości była wysoka. Organizatorzy nie chcieliby, aby goście odmówili przybycia na wesele ze względu na urlop, wyjazd służbowy, czy inne wcześniej zaplanowane aktywności. Czy w takiej sytuacji należy wcześniej rozdać zaproszenia? Nie, możemy wykorzystać najnowszy ślubny trend, jakim jest save the date!

Save the date po polsku

Save the date w tłumaczeniu oznacza “zarezerwuj termin“, a w języku polskim określane jest jako “zawiadomienie o dacie ślubu“. Taka forma jest tak naprawdę powszechnie wykorzystywana przy okazji różnych eventów kulturalnych, biznesowych, balów i uroczystych gal. Jego zadaniem jest poinformowanie gości, aby zarezerwowali sobie konkretny termin pod planowany event i oczekiwali oficjalnego zaproszenia z dalszymi szczegółami.

O ile w krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych również w przypadku wesel ten trend jest bardzo popularny, w Polsce pojawił się zaledwie kilka lat temu. Z początku tylko ci najodważniejsi decydowali się na jego wykorzystanie. Jednak z miesiąca na miesiąc save the date również w Polsce zyskuje na popularności.

Dlaczego warto postawić na save the date?

Powód wykorzystania save the date podczas przygotowań do ślubu i wesela jest bardzo prosty. Dzięki niemu możemy z większym wyprzedzeniem poinformować gości, że została ustalona data tego wielkiego dnia i poprosić ich o rezerwację terminu. Save the date to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich par młodych, ale w szczególności dla tych, które planują wesele w tzw. gorącym terminie – wakacje, długi weekend, święta, czy Sylwester. Goście mogą wcześniej planować urlopy, wyjazdy, czy imprezy, a dzięki save the date będą wiedzieli, aby na dany termin nie przyjmować innych zaproszeń.

Save the date – papeteria ślubna

Save the date to jeden z elementów papeterii ślubnej, obok zaproszeń ślubnych, winietek, kart menu, czy tablicy gości. Papeteria ślubna powinna być spójna, w tej samej kolorystyce i stylu. Jednak save the date zazwyczaj wysyłane jest z rocznym, a nawet dwuletnim wyprzedzeniem, kiedy para młoda może nie mieć jeszcze pomysłu na motyw przewodni swojego wesela. Dlatego też, w tym przypadku możemy pozwolić sobie na odstępstwo. Warto jednak zamówić save the date w profesjonalnym sklepie z papeterią ślubną. Ciekawą formą zawiadomienia o ślubie będzie zdjęcie narzeczonych, kartka z kalendarza, czy magnes na lodówkę.

Na weselnym save the date powinny znaleźć się dwie najważniejsze informacje: kogo dotyczy event oraz data. Nie trzeba umieszczać na nim szczegółów o godzinie, miejscu ceremonii oraz wesela, czy prośby o potwierdzenie przybycia. Te wszystkie informacje znajdą się na zaproszeniu na ślub. Save the date ma być przede wszystkim zawiadomieniem o dacie planowanej uroczystości. Wyjątkiem jest, gdy planowany ślub ma się odbyć w miejscu odległym od miejsca zamieszkania gości, na przykład za granicą. Zaproszone osoby mają wtedy czas na zaplanowanie podróży, czy kupno biletów lotniczych.

W jaki sposób przekazać save the date?

Najbardziej oficjalnym sposobem przekazania save the date jest wysłanie wersji papierowej pocztą tradycyjną. Osobiste przekazanie do rąk gości jest również bardzo dobrym rozwiązaniem, ale znacznie trudniejszym i bardziej czasochłonnym. Save the date to nie zaproszenia na ślub, dlatego można sobie pozwolić na przesłanie tego zawiadomienia tradycyjną pocztą.

Bardziej nowoczesne pary młode mogą również wysłać save the date za pomocą poczty elektronicznej, MMS-ów lub mediów społecznościowych. Jednak jest to opcja mniej elegancka i osobista. Pomimo powszechności Internetu i telefonów komórkowych, nie do wszystkich gości para młoda będzie miała możliwość dotrzeć w ten sposób. Papierowa wersja zawiadomienia będzie również dla gości weselnych fajną pamiątką.

Kiedy wysyłać save the date?

Jeśli mamy już pełną lub prawie pełną listę gości weselnych, to już jest to odpowiedni moment na wysyłanie save the date. Możemy to zrobić dwa lata, półtora roku, czy rok przed planowaną datą ślubu. Jeśli ślub ma się odbyć za 8 miesięcy lub mniej, wtedy para młoda może pominąć ten element i od razu przejść do oficjalnego zapraszania gości weselnych poprzez wręczanie zaproszeń na ślub.

Czasami zdarza się jednak tak, że para młoda na etapie planowania ślubu i wesela nie jest pewna, czy pewne osoby zaprosić, czy nie. Może to dotyczyć dalszych znajomych, czy kolegów z obecnej pracy, która do dnia ślubu może się jeszcze zmienić. W takim wypadku można wstrzymać się z wysyłaniem zawiadomienia i ostateczną decyzję podjąć na etapie wręczania ślubnych zaproszeń.

Save the date – wspaniała pamiątka i strażnik weselnej frekwencji

Podczas organizacji ślubu i wesela z pewnością warto postawić na zawiadomienie o dacie ślubu, jakim jest save the date. Taka forma jest nie tylko niezwykle elegancka, ale i modna. Goście weselni z pewnością poczują się docenieni i ważni dla pary młodej. Dlatego też, jeśli do tej pory wahaliście się, czy wysyłać zawiadomienie o dacie ślubu, bez obaw zdecydujcie się na ten rodzaj papeterii ślubnej!

Zamknij
Add to cart