Ślubny savoir-vivre – jakie zachowania nie są mile widziane?

Weselny savoir-vivre – jak zachować się na weselu?

Bardzo dużo mówi się o odpowiednim zachowaniu czyli o savoir-vivre na weselu i ślubie, niezależnie od tego, czy jesteśmy panną młodą, panem młodym, świadkiem, czy gościem weselnym. Jednak, co tak naprawdę oznacza „odpowiednie zachowanie”? Co jest mile widziane, a co będzie ogromnym faux-pas zapamiętanym, lub, o zgrozo!, uwiecznionym na zdjęciu na wiele lat?

Zastanawiając się nad zachowaniem na ślubie i weselu warto pomyśleć o randze tego wydarzenia i powodzie, dla którego jesteśmy na nim obecni. Jesteśmy parą młodą? Organizujemy przyjęcie dla rodziny i przyjaciół, aby wspólnie świętować zawarcie związku małżeńskiego. Jesteśmy świadkiem/świadkową? Można powiedzieć, że jesteśmy „w pracy”, a naszym zadaniem jest pomaganie parze młodej. Jesteśmy gościem? Oznacza to, że jesteśmy kimś ważnym dla pary młodej, dlatego też to właśnie z nami chcą świętować swój wielki dzień. Nie zawiedźmy ich! ?

Savoir-vivre na weselu – strój odpowiedni vs. nieadekwatny do okazji

Savoir-vivre na weselu pary młodej – wybierając strój na swój ślub, ma pewną dowolność, powinna jednak pamiętać o podniosłości chwili, a także, w przypadku ceremonii kościelnej, o randze miejsca, w jakim się znajdują. Obecnie z stylizacjach ślubnych zauważamy różne style, proste, minimalistyczne, romantyczne, ale również te bardziej odważne. Wszystkie z nich są jak najbardziej OK, należy jednak pamiętać, aby z żadnej strony nie przekroczyć granicy dobrego smaku. Jeśli postawimy na strój zbyt zwyczajny i codzienny, goście mogą poczuć się zlekceważeni. Jeśli przeholujemy z odwagą i ekstrawagancją, możemy w łatwy sposób przekroczyć granicę kiczu.

Savoir-vivre na weselu w przypadku stroju dla świadków warto zapytać o zdanie parę młodą. Być może mają konkretne życzenie co do stylu, kolorystyki lub dodatków? Wybierając strój na tę okazję warto wziąć pod uwagę opinię pary młodej. Z pewnością u świadkowych niemile widziane będą jasne i białe suknie, a także czarne stylizacje (wyjątkiem są takie stroje na życzenie panny młodej). 

Nie inaczej jest w przypadku gości weselnych. Niestety, wciąż wiele osób zapomina o kolorach, które są zarezerwowane dla panny młodej lub niemile widziane, szczególnie u damskiej części gości. Wybierając strój na wesele jako gość warto zadać sobie pytanie: czy chciałabym, aby ktoś na moim weselu był ubrany właśnie w ten sposób? Pamiętajmy również, że tradycje ślubne w niektórych regionach rządzą się swoimi prawami i trzeba wziąć to pod uwagę wybierając strój na wesele. Na przykład, w jednym z miejsc w Polsce, kolor czerwony jest zarezerwowany dla świadkowej i tylko ona powinna mieć suknię w tym odcieniu. Jeśli mamy wątpliwości – zapytajmy o to parę młodą!

Nadmierne spożycie alkoholu czyli savoir-vivre na weselu

Faux-pas, które dotyczy nierzadko wszystkich typów osób biorących udział w weselu, to nadmierne spożycie alkoholu. Jasnym jest, że celem przyjęcia jest świętowanie, a to również łączy się ze spożywaniem napojów wyskokowych, ale warto znać tutaj umiar. Awantury, obcesowe zachowanie, upadki na parkiecie, czy drzemka na stole, to sytuacje, które na przyjęciach weselnych nie powinny mieć miejsca, a bardzo często są one właśnie powodowane zbyt dużą ilością alkoholu. 

Świadek i świadkowa – jaka jest ich rola?

Zgadzając się na bycie świadkiem/świadkową warto pamiętać, że to nie tylko zapewnienie fajnego tytułu i miejsca przy głównym stole na weselu, ale przede wszystkim pomoc parze młodej w przygotowaniach. Oczywiście każda para samodzielnie ustala podział obowiązków i nie jest to regułą, jednak w większości przypadków świadkowie mają pewne zadania do wykonania, zarówno przed przyjęciem, jak i na samym weselu. Warto o tym pamiętać! Dlatego też, największym faux-pas jest niepojawienie się w dniu ślubu, z zapowiedzią lub bez, o ile nie jest to spowodowane trudnym przypadkiem losowym. „Wystawienie do wiatru” pary młodej to jedno z najgorszych rzeczy, jakie mogą zrobić świadkowie. Do pozostałych z pewnością można zaliczyć upicie się, lekceważenie próśb pary młodej, czy przyjście w nieodpowiednim stroju.

Goście, goście, goście…

Wielu z nas regularnie, nawet kilka razy do roku, przychodzi na przyjęcia weselne jako gość. Warto wtedy pamiętać, że dla pary młodej to jest szczególny dzień, a my jesteśmy dla nich szczególni, ponieważ chcieli tym dniem się z nami dzielić. Wesele to nie jest okazja do „darmowej” imprezy, z ciepłymi daniami i alkoholem, dlatego też to nie na konsumpcji powinniśmy się skupiać najbardziej. W pewnością niemile widzianym zachowaniem jest zabieranie jedzenia i napojów „na wynos”, o ile nie zachęca nas do tego sama para młoda. Do innych nieodpowiednich zachowań zaliczymy również przyjście na przyjęcie pomimo wcześniejszej odmowy lub nieprzyjście pomimo potwierdzenia przybycia, przyprowadzenie ze sobą niezapowiedzianej (lub niezaproszonej) osoby towarzyszącej, czy zabranie dzieci na przyjęcie tylko dla dorosłych.

Goście powinni również pamiętać, aby podczas ślubu i wesela nie przeszkadzać osobom, które są tam w pracy, muzykom, fotografom, czy kelnerom. Wchodzenie w kadr fotografowi sprawi, że para młoda straci szansę na piękne zdjęcia, a zdejmowanie posiłków czy napojów z tacy kelnera może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem. 

Faux-pas, o którym warto wspomnieć, są również kwestie związane z prezentami dla pary młodej. Obecnie, bardzo często nowożeńcy wskazują na zaproszeniach ślubnych, jaki upominek jest ich wymarzonym. Jeśli proszą o książki, czy wino, nie kupujmy na siłę kwiatów. Jeżeli zaś para młoda prosi o pieniądze, spełnijmy ich marzenie na tyle, na ile potrafimy. Z pewnością niedopuszczalnym jest, aby w „prezencie” dawać puste koperty, czy pocięte gazety (tak, wciąż się to zdarza!). 

Ślub i wesele – wyjątkowy dzień dla wszystkich

Warto pamiętać, że dzień ślubu i wesela to niesamowita, ale również bardzo stresująca chwila. W ciągu całego dnia mogą przytrafić się różne sytuacje, także takie, na które nie mamy żadnego wpływu. Najważniejsze jest jednak to, że para młoda powinna uszanować swoich gości i ich zdanie, jednakże zachowanie vice versa jest chyba jeszcze bardziej istotne. 

Zamknij
Add to cart