Pierwszy taniec weselny

Pierwszy taniec weselny

Pierwszy taniec Pary Młodej jest swego rodzaju tradycją i znakiem dla gości, że zabawa weselna zostaje właśnie rozpoczęta. W tym momencie Para Młoda jest obserwowana od pierwszej do ostatniej sekundy wykonywanego utworu. Najważniejszym elementem jest to, by do pierwszego tańca weselnego odpowiednio się przygotować.

Dobrze jest przygotować się do niego zawczasu, czyli wybrać utwór, przygotować ewentualną choreografię i po prostu poćwiczyć układ.

Nieocenioną pomocą może się okazać instruktor tańca, który pomoże Wam w układzie choreografii i podpowie jak poszczególne elementy tańca powinny zostać prawidłowo wykonane. Nie musicie co prawda tańczyć jak mistrzowskie pary z konkursów tanecznych – ważne jest by się nie skompromitować. Kunszt i jakość wykonania pierwszego tańca weselnego z pewnością docenią goście, którzy przybędą na Waszą uroczystość.

Pamiętajcie, że długość pierwszego tańca powinna być odpowiednia, umowną granicą są około 3 minuty. Czas ten możecie oczywiście wydłużyć np. poprzez dołączenie na parkiet gości weselnych. Wystarczy tylko o tym fakcie poinformować DJ-a lub wodzireja imprezy, aby ten w odpowiednim momencie poprosił ich o dołączenie do Was.

Bardzo ważnym elementem będzie również dobranie odpowiedniego utworu do waszych strojów. Głównie chodzi tu o suknie Panny Młodej. Najlepszym przykładem są suknie ślubne na dużym kole, w których trudno będzie tańczyć energiczny taniec.

Podobnym problemem jest ten z butami – szpilkami. Panie, które nie przywykły do chodzenia na obcasie będą miały o wiele większe problemy podczas wykonywania trudnej choreografii. Pamiętajcie, że pierwszy taniec ma być jednym z przyjemniejszych elementów Waszej uroczystości, zamiast stanowić źródło dodatkowego i niepotrzebnego stresu (a będzie go w tym dniu uwierzcie co niemiara) lub co gorsza wypadku na parkiecie.

Jeśli uważacie się za parę niewprawioną w tańcach lub też macie problem z ułożeniem choreografii, parkiet zdarzało Wam się omijać z daleka ale zależy Wam na tym by wypaść jak najlepiej to polecamy Wam skorzystanie z usług instruktora tańca.

Najczęściej wybieranymi rodzajami tańca do wykonania właśnie w trakcie pierwszego tańca weselnego są: walc angielski, walc wiedeński, oraz rumba. To trudna również decyzja, gdy Para Młoda nie ma swojej piosenki, utworu. Jeśli macie problem z wyborem to przedstawiamy Wam specjalnie przygotowaną dla Was listę propozycji.

Walc angielski na pierwszy taniec

Najłatwiejszy i najprostszy do nauczenia się taniec. Romantyczny, lekki, zwiewny, pozwala Pannie Młodej wczuć się w rolę księżniczki. Wolne i spokojne tempo tańca jest dostosowane do długich, powłóczystych sukien ślubnych, pozwala na zminimalizowanie ryzyka jej zniszczenia.

Przykładowe utwory:

 1. Fascination/Oczarowanie – Nat King Cole/Wodecki (wersja oryg/cover Wodeckiego)
 2. If you don’t know me by now – Simply Red
 3. Moon river – A. Williams
 4. It’s you – D. Glover (Shrek)
 5. When I need you – R. Stewart
 6. Come away with me – N. Jones
 7. Around the world – N.K. Cole
 8. You light up my life – W. Houston
 9. Three Times A Lady – L. Richie
 10. Mały książę – K. Sobczyk
 11. Dumka na dwa serca – Górniak/Szczesniak
 12. Kiss from a rose – Seal
 13. Zakochani – N. Kukulska
 14. Pretty maids in the row – The Eagles
 15. Groszki i róże – E. Demarczyk
 16. Zabiorę cię właśnie tam – Kancelaria/Karolak
 17. Morning has broken – C. Stevens
 18. Rainbow connection – S. McLachlan
 19. Mi gran Amor – S. Arnelas
 20. O niebo lepiej – M. Szcześniak

Walc wiedeński na pierwszy taniec

Jeżeli chodzi o naukę tego tańca to najlepiej zacząć co najmniej na 3 miesiące przed datą ślubu. Jest to optymalny czas, który pozwoli na techniczne dopracowanie choreografii oraz kroków i szczegółów. Styl tego tańca, podobnie jak w przypadku walca angielskiego, doskonale podkreślają długie suknie ślubne, dopełniają go swoim charakterem i balowym krojem. Jest nieznacznie trudniejszy od walca angielskiego lecz składa się na niego niewiele niezbyt skomplikowanych kroków.

Przy odrobinie ćwiczeń każdy może je opanować. Walc wiedeński opiera się na obrotach dookoła sali, w przeciwną stronę niż ruch wskazówek zegara.

Przykładowe utwory:

 1. Nad pięknym modrym Dunajem – J. Strauss
 2. Ziemia obiecana – W. Kilar
 3. Jeśli kochasz – DeMono
 4. Walc tysiąca i jednej nocy – J. Strauss
 5. Wiedeńska krew – J. Strauss
 6. Walc z operetki Wesoła wdówka(Usta milczą,dusza śpiewa…) – F. Lehar
 7. Walc z Trędowatej – W.Kilar
 8. Dmuchawce, latawce, wiatr – Urszula
 9. Noce i dnie – W. Kazanecki
 10. Śpiąca królewna – P. Czajkowski
 11. Moje jedyne marzenie(Przetańczyć z tobą chcę…) – A. Jantar
 12. Have you ever loved a woman – B. Adams
 13. When the man loves a woman – M. Bolton
 14. Practice what you preach – B. White
 15. Za szkłem – Bracia
 16. Niebo z moich stron – Czerwone gitary
 17. Hallelujah – Cohen/Shrek I
 18. What a wonderful world – L. Armstrong
 19. I have nothing – W. Houston
 20. Que sera, sera – D. Day

Rumba na pierwszy taniec

Taniec, który opowiada historię uwodzenia, namiętności i miłości – typowy taniec zmysłów. Nie jest klasycznym i typowym tańcem weselnym, stanowi ciekawą alternatywę i propozycję. Tańczenie jej nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla sukni, ale warto przemyśleć czy styl sukni Panny Młodej będzie pasował do tego latynoamerykańskiego tańca.

W przypadku tego tańca, najlepiej pasują Panny Młode ubrane w krótkie suknie ślubne typu “rybka” lub w krótkie sukienki.

Przykładowe utwory:

 1. Ed Sheeran – Thinking Out Loud
 2. Paulla – Od Dzis
 3. Rihanna – Diamonds
 4. Kindla – Z kimś takim jak Ty…
 5. Paczki W Tluszczu – Tylko Badz
 6. Ellie Goulding – Love Me Like You Do
 7. Beyoncé – Halo
 8. Sam Smith – Stay With Me
 9. Farba – Chcę Tu Zostać
 10. Lenny Kravitz – I Belong To You
 11. Above & Beyond Acoustic – Satellite / Stealing Time
 12. Santa Esmeralda – You’re My Everything
 13. Michael Buble & Nelly Furtado – Quando Quando Quando
 14. Al Green-Lets Stay Together
 15. Emeli Sandé – Next To Me

Nietypowy pierwszy taniec

Na przestrzeni czasu coraz bardziej rozprzestrzenia się moda na “nietypowy pierwszy taniec weselny”. Nie można ich określać mianem “pierwszych tańców” choć bez wątpienia są one wyjątkowe i nietypowe. Generalną zasadą takiego pierwszego tańca jest połączenie choreografii i muzyki nastrojowej z muzyką energiczną i “szaloną” typu: rock & roll’em, disco, elektro czy hip – hop’em. Przejście od jednego do drugiego utworu odbywa się w bardzo niekonwencjonalny sposób.

Na zakończenie pamiętajcie, że drobne wpadki to żaden koniec świata. Najważniejsze by Wasz pierwszy taniec był szczery i z uśmiechem na twarzy. Starajcie się tym momentem na Waszym weselu nie stresować tylko się cieszyć całym sercem, a zobaczycie, że wszystko się uda i wyjdzie tak jak zaplanowaliście.

Przepięknie również wygląda taniec w chmurach – przy użyciu tzw. “ciężkiego dymu”, a dodatkowo można ten dym podświetlić, dzięki czemu cały pierwszy tanieć będzie wyglądał obłędnie, natomiast Wasze ewentualne drobne pomyłki w krokach będą zupełnie niezauważalne.

Zamknij
Add to cart