Winietki dla gości i plany stołów - weselne must have!

Winietki dla gości i plany stołów – weselne must have!

Papeteria ślubna odgrywa ogromną rolę w przygotowywaniu przyjęcia weselnego. Nie tylko je porządkuje, ale również dekoruje i nadaje charakteru. Jeśli wybierzemy wymarzony motyw przewodni wesela i nawiążemy do niego wybraną papeterią, wszystko stworzy nam jedną, widowiskową całość. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w poszczególne elementy ślubnej papeterii?

Winietki na stół weselny

Niektórym mogłoby się wydawać, że narzucanie gościom weselnym gdzie i z kim mają usiąść nie jest w porządku. Czy rzeczywiście goście powinni sami o tym decydować? Czasami na małym rodzinnym przyjęciu na 20 osób zdarza się, że goście nie potrafią znaleźć sobie odpowiedniego miejsca, np. nie chcą usiąść obok roztrzepanego kuzyna, który notorycznie kombinuje, żeby zająć najbliższe miejsce.
Przy tak dużym przyjęciu, jakim jest wesele, nie powinniśmy mieć obaw, czy usadzanie gości będzie dobrze odebrane. Jest to jak najbardziej w dobrym tonie i pomaga w zachowaniu ładu.

Winietki ślubne pełnią bardzo ważne role: dekoracyjną i porządkową.

Funkcja dekoracyjna

Możliwość wyboru wzorów i stylów papeterii jest obecnie bardzo szeroka. Przebieramy wśród różnych kolorów, kształtów oraz materiałów. Możemy wykorzystać przeróżne dodatki: wstążki, ozdobne sznurki, rośliny, a nawet kawałki drewna i szyszki. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, a winietki mogą stać się małymi dziełami sztuki.

Funkcja porządkowa

Na przyjęciu weselnym zazwyczaj mamy więcej niż 50 osób, które zasiada przy więcej niż 1 stole. Sala weselna, która owe stoły dla nas przygotowuje, musi wiedzieć ile miejsc przy danym stole naszykować. Bez zaplanowanego usadzenia gości i winietek, nie będziemy mogli im tej informacji przekazać.

Jeśli damy gościom wolną rękę i pozwolimy im dowolnie zajmować miejsca, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że na sali zapanuje chaos. Grozi nam to tym, że goście zamiast skupić się na Młodej Parze i wznoszeniu pierwszego toastu, będą się przemieszczać między stołami szukając idealnego miejsca, przestawiać krzesła, nakrycia, a nawet stoły, żeby jeszcze ktoś znajomy mógł koło nich usiąść.
Przy takim rozwiązaniu zawsze znajdą się osoby, którym będzie przykro z powodu miejsca, jakie im zostało, np. małżeństwo zostanie rozdzielone na dwa stoliki. Aby tego uniknąć, przygotujmy winietki na stoły.

Winietki są również bardzo osobistym elementem papeterii ślubnej. Młodzi w ten sposób pokazują gościom, że nie jest obojętne kto im tego dnia towarzyszy i czekają na ich przybycie. A poza tym, czy nie jest miło spojrzeć na pięknie udekorowaną winietkę z własnym nazwiskiem?

Plan stołów weselnych

Plan stołów jest elementem wynikającym z winietek ślubnych i konkretnego usadzenia gości przy stołach weselnych. Idą zawsze w parze. Jeśli każdemu gościowi przypisaliśmy konkretne miejsce, przed wejściem na salę powinniśmy go poinformować, gdzie owe miejsce się znajduje. Nie zmuszajmy gości do przemieszczania się między stołami w poszukiwaniu swojego nazwiska. Jeśli na przyjęciu mamy ponad 100 osób, znalezienie własnej winietki może zająć bardzo dużo czasu.

Na planie stołów powinny znaleźć się poniższe informacje:

  • numer stołu
  • imię i nazwisko gościa

Plan stołów może być posortowany w dwojaki sposób: zgodnie z numeracją stołów np. od 1 do 10 lub alfabetycznie – zgodnie z nazwiskami gości.

Niektóre Pary Młode decydują się na przeniesienie rzeczywistego planu sali na plan stołów. To oznacza, że tablica z planem usadzenia gości jest odzwierciedleniem wyglądu sali i ustawionych na niej stołów. Dzięki temu goście wiedzą, w której części pomieszczenia znajduje się przydzielony im stół i od razu mogą się tam skierować.

Numery na stół weselny

Numery na stoły to oznaczenie pozwalające gościom na szybkie zidentyfikowanie stołu z miejscem, które powinni zająć. Ponumerowanie stołów jest bardzo klasycznym rozwiązaniem. Jeśli chcemy od niego odejść, możemy zdecydować się na nadanie stołom nazw albo kolorów.
Stoły możemy oznaczyć imionami, nazwami miast, państw, kwiatów, zwierząt, czy pasji Nowożeńców. Możliwości jest bardzo wiele, ale ważnym jest, aby nasz wybór nawiązywał do motywu przewodniego wesela.

Jeśli chcecie, aby na Waszym weselu panowała harmonia, a sala weselna zyskała piękne, stylowe dekoracje, zdecydujcie się na powyższe elementy papeterii ślubnej.

Menu weselne

Każdy gość weselny jest ciekawy, czego będzie mógł skosztować podczas przyjęcia. Tak już się utarło, że o idealnie zorganizowanym weselu świadczy pyszne jedzenie i świetna muzyka. Aby nie trzymać gości zbyt długo w niepewności, warto przygotować dla nich menu weselne. Karta menu powinna zawierać informację o wszystkich daniach, jakie będą podane w czasie przyjęcia. Nie ważne, czy będą to dania serwowane do stołu czy w formie bufetu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również poinformowanie gości na kartach menu o której godzinie będą podawane dania, aby mogli się przygotować i zaplanować skuszenie się na jeszcze jeden kawałek szarlotki.

Najbardziej elegancką formą jest przygotowanie po jednym egzemplarzu karty menu na gościa. Dodatkowo, ponownie zyskujemy dekorację stołu. Odpowiednie połączenie nakrycia z serwetką, winietką oraz kartą menu, tworzy piękną i stylową całość.

Jeśli uważacie, że to za dużo lub macie ograniczony budżet, możecie wydrukować jedną kartę menu na 3 – 4 osoby i ustawić ją w zasięgu rąk gości.

Zawieszki na butelki weselne

Ostatnie, lecz nie najmniej ważne – zawieszki na alkohol. Wiele Par Młodych zapomina o tym małym detalu lub uważa je za nieistotny i zbędny. Nic bardziej mylnego! Zawieszki na butelki, które mogą być naklejkami, zdjęciami, czy wierszykami, to swoisty sposób na podziękowanie gościom za przybycie na wesele i zachęcenie ich do wspólnej zabawy. Zawieszki nadają butelkom charakteru – butelka z zawieszką to nie jest zwykła butelka – to butelka weselna!

Podsumowując – czy warto zainwestować w papeterię ślubną? Odpowiedź jest prosta – warto!
Jeżeli chcecie, aby Wasze przyjęcie weselne było pełne, eleganckie i harmonijne, zaplanujcie przygotowanie wszystkich elementów papeterii weselnej.

Zamknij
Add to cart